گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
مقاومت لبنان

مقاومت اسلامي لبنان

اولين سازمان مقاومت در لبنان در سال 1975 توسط امام موسي صدر و شهيد مصطفي چمران به نام جنبش أمل تأسيس شد. در سال 1982 با اتحاد مجموعه‌اي از نيروهاي شيعه لبناني در صحنه نبرد با غاصبان صهيونيستي، حزب‌الله لبنان پايه‌گذاري گرديد كه هسته اوليه آن از تركيب برخي نيروهاي جنبش أمل، سازمان جهاد اسلامي، حزب الدعوه (که به رهنمود مرحوم علامه فضل‌الله به اين سازمان پيوستند)، جنبش فتح و به طور کلي تمام جريان‌هاي سياسي متأثر از انقلاب اسلامي ايران شکل گرفت.

حزب‌الله پس از کسب موفقيت‌هاي نظامي در سال 1983 که منجر به عقب نشيني رژيم صهيونيستي از حومه جنوبي بيروت گرديد، اواخر سال 1984 فعاليت آشکار خود را آغاز نمود و در سال 1985 رسماً با عنوان حزب‌الله اعلام موجوديت کرد.

مسئولان اين جنبش با پيروي از انديشه‌هاي متعالي بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران، آرمان اسلام ناب محمدي (ص)، تبعيت از ولايت فقيه، مبارزه با ظلم و قدرت‌هاي استعماري و مقاومت غيورانه در برابر رژيم صهيونيستي را سرلوحه عملي فعاليت خود قرار داده‌ و جايگاه اين حزب را از يک گروه نظامي به يک تشكيلات سازمان‌يافته‌ سياسي، نظامي، اجتماعي و فرهنگي ارتقاء بخشيده‌اند. سازماني که به تدريج با قوت گرفتن در لايه‌هاي مختلف اجتماعي لبنان، به نام جنبش مقاومت اسلامي لبنان شهرت يافت و هم اينک با دارا بودن پايگاه قوي مردمي در همه طوائف لبناني، نقش كليدي در صحنه سياسي و اجتماعي اين کشور ايفا مي‌كند و از حمايت ملت‌هاي آزاده در سراسر جهان نيز برخوردار است.

مبارزه با رژيم نامشروع صهيونيستي تا نابودي کامل اين رژيم در صدر اهداف حزب‌الله قرار گرفته و در اين راه شهداي بسياري نيز تقديم کرده است. از معروف‌ترين رهبران شهيد حزب‌الله، شيخ راغب حرب (شهادت: 1984)، سيد عباس موسوي (شهادت: 1992) و عماد مغنيه معروف به حاج رضوان (شهادت: 2008) هستند.

حزب‌الله به رهبري دبيركل مجاهد و محبوب خود سيدحسن نصرالله براي اولين بار در سال 1992 در انتخابات مجلس لبنان شرکت كرد و از آن زمان تاکنون همواره در مجلس و دولت حضور داشته است. وادار نمودن رژيم صهيونيستي به عقب‌نشيني از بخش اعظم اراضي اشغالي جنوب لبنان در سال 2000، تحميل شكست بزرگ و تاريخي به ارتش رژيم اشغالي در جنگ 33 روزه تابستان سال 2006 (معروف به حرب تموز) و آزادسازي اسراي لبناني و فلسطيني در سال 2008 در مقابل تحويل جنازه دو نظامي اسرائيلي (معروف به عمليات رضوان)، از پيروزي‌هاي بزرگ حزب‌الله در صحنه مقاومت و جهاد در برابر قدرتمندترين ارتش منطقه محسوب مي‌گردد كه باعث زير و رو شدن معادلات نظامي و سياسي صهيونيزم جهاني شده است...

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران