گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط ايران و لبنان

 

 

 

 

در حوزه روابط رسمي بين دو كشور، اولين كنسولگري ايران در اين سرزمين، يكصد سال پيش (1291) افتتاح گرديد كه پانزده سال بعد به سركنسولگري كل ايران در سوريه، لبنان و فلسطين به مركزيت بيروت ارتقاء يافت. ايران در سال 1323 كشورهاي لبنان و سوريه را به رسميت شناخت و نمايندگي سياسي در آنها تأسيس نمود و از سال 1334 سطح نمايندگي به درجه سفارت ارتقاء يافت.

در زمان پيروزي انقلاب اسلامي در ايران، لبنان در جنگ داخلي شعله‌ور بود. اما دولت ايران روابط خود را با اين كشور براساس دفاع از استقرار صلح و ثبات در لبنان و حمايت از تماميت ارضي آن در مقابل رژيم صهيونيستي ادامه داد. علاوه بر پيوندهاي تاريخي خصوصاً بين علماي ديني دو كشور، همسايگي با فلسطين اشغالي، پذيرش آوارگان فلسطيني و قرار گرفتن در معرض مداوم حملات نظامي رژيم صهيونيستي، وجود حزب‌الله و امل به‌عنوان جريان‌هاي اسلامي مقاوم و همسوئي آنان با اهداف انقلاب اسلامي در منطقه، ازجمله ويژگي‌هايي است كه موجب افزايش اهميت لبنان در سياست خارجي كشورمان شده است.

در 14 تير 1361 چهار ديپلمات ايراني به نام‌هاي سيد محسن موسوي (کاردار سفارت)، حاج احمد متوسليان (وابسته نظامي)، تقي رستگار مقدم (کارمند سفارت) و کاظم اخوان (خبرنگار ايرنا) درحالي كه در حمايت پليس ديپلماتيک لبنان از شهر طرابلس به بيروت باز مي‌گشتند، در منطقه برباره توسط مزدوران مسلح تحت امر رژيم صهيونيستي ربوده و به زندان‌هاي داخل فلسطين اشغالي منتقل شدند.

پس از پايان جنگ داخلي لبنان و امضاء توافقنامه طائف و همچنين پايان جنگ عراق عليه ايران، روابط رسمي ايران و لبنان شاهد پيشرفت بود و به تدريج با تثبيت اوضاع سياسي در لبنان، روابط اقتصادي نيز رو به شكوفايي نهاد. در فاصله سال‌هاي 1376 تا 1388 بالغ بر 30 سند همكاري در بخش‌هاي مختلف ميان دو كشور امضاء شد و در سال 1389 درخلال سفر تاريخي رئيس جمهور كشورمان به بيروت، سفر نخست‌وزير لبنان به تهران و سفرهاي متعدد هيأت‌هاي دو كشور نيز بيش از 30 سند همكاري در حوزه‌هاي گوناگون ميان مقامات دو كشور به امضاء رسيد.

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران